Co se dá financovat z fondu oprav?

SVJ a fond oprav

Fond oprav je obvykle vytvořen v rámci správy bytového domu nebo společenství vlastníků jednotek (SVJ) s cílem financovat nebo hradit různé druhy oprav a údržby v budově nebo na pozemku. Co lze konkrétně hradit z fondu oprav, závisí na stanovách a dohodách vlastníků jednotek, místním právu a předpisech. Zde je seznam některých běžných věcí, které lze financovat z fondu oprav:

  1. Opravy fasády a střechy: Fond oprav může být použit na opravy a údržbu vnějších částí budovy, jako jsou fasáda, střecha, okapy a vodovodní prvky.

  2. Opravy společných prostor: Tento fond lze použít na opravy společných prostor, jako jsou chodby, vstupní hala, výtahy, schodiště a koupelny ve společných částech budovy.

  3. Opravy infrastruktury: Fond může být použit na opravy vodovodního a kanalizačního systému, elektroinstalací, topení a další infrastruktury v budově.

  4. Bezpečnostní opatření: Peníze z fondu oprav lze použít na instalaci bezpečnostních prvků, jako jsou kamery, brány, alarmy a další opatření k zvýšení bezpečnosti budovy.

  5. Opravy a údržbu zelených ploch: Pokud existují společné zahrady, parkoviště nebo jiné zelené plochy, fond oprav může být použit na jejich údržbu a opravy.

  6. Náhrada výdajů za provoz: Fond oprav může být také použit k placení běžných výdajů spojených s provozem budovy, jako jsou účty za vodu, elektřinu, úklid a údržbu.

  7. Připravenost na mimořádné události: Část fondu oprav lze použít k vytvoření rezervy na mimořádné události, jako jsou havárie, povodně nebo jiné nepředvídané události.

Je však důležité poznamenat, že vlastníci jednotek nebo členové SVJ musí dodržovat pravidla a postupy stanovené v místním právu a ve stanovách SVJ, pokud jde o použití fondu oprav. Finanční správa fondu by měla být transparentní a řádně dokumentována, aby se zabránilo sporům a konfliktům mezi vlastníky jednotek.

Chybí Vám zde nějaké téma? Kontaktujte zákaznickou podporu. Napište nám. 

Umíme toho mnohem více, podívejte se na Sousedé.cz a vyzkoušejte dům.


PRÁVNÍ PORADNA

hammer_24Dělejte svá rozhodnutí v souladu s právem -  vzory dokumentů, konzultace s právníkem.

AKTUÁLNÍ KATASTR

house_24Pravidelný a aktuální přehled o změnách vlastnických poměrů ve vašem SVJ.

ONLINE HLASOVÁNÍ

check_20Přehledné a jednoduché elektronické hlasování SVJ přímo z profilu vašeho domu.

ZMĚNY V LEGISLATIVĚ 

magazine_20Ochrana  proti zanedbání zákonných povinností. Důležité legislativní změny pro SVJ. 

PROFI  PŘEDSEDA

marketingPartner_24Spojíme Vás s nezávislými odborníky, kteří se profesionálně věnují předsednictví SVJ. 

KOMPLETNÍ PŘEHLED

calendar_20Všechny informace o domě máte přehledně na jednom místě. Stačí přidat vlastníky!

Affiliate program Partner. Spolupracujte s těmi nejlepšími! Více zde.