Notářský zápis je obsahem dohody obou stran
Další institut, který ač je málo využívaný, tak jej lze doporučit, a to především z hlediska jeho snadného využití, rychlosti a účelnosti. Institut notářského zápisu s uznáním dluhu a se svolením k přímé vykonatelnosti umožňuje věřiteli vyhnout se zcela soudnímu řízení včetně všech jeho nevýhod a rovnou získat exekuční titul, který přímo předloží exekutorovi, který bez dalšího začne s vymáháním. Jinými slovy nahrazuje procesně žalobu a odpadá zde nutnost absolvovat nalézací řízení u soudu, včetně souvisejících nákladů.
Ohledně výhod či nevýhod nutno podotknout, že tento notářský zápis je obsahem dohoda obou stran. Jedná se tedy o dvoustranné právní jednání, ke kterému je potřeba spolupráce a ochoty věřitele i dlužníka. Nevýhodou tedy je, že se na obsahu notářského zápisu se musí shodnout obě strany a obě strany se musí dostavit dobrovolně k notáři. Dlužníka zpravidla dostaneme k notáři tehdy, pokud s ním provedeme nějaký výměnný obchod – návrh na snížení dluhu, odpuštění penále, nepodání žaloby ihned atp.
Naopak výhodou je, že se jedná o dohodu a nemůže ji dlužník efektivně rozporovat, a to ani po formální stránce, protože je sepsána notářem. Ta zcela zásadní výhoda však spočívá až v tom, že s notářským zápisem již není potřeba se obracet na soud a zahajovat vleklé soudní řízení. Jestliže dlužník nesplní svůj dluh ve lhůtě uvedené v notářském zápise, je možné se obrátit přímo na exekutora, který ihned zahájí kroky k vymožení pohledávky. Notářský zápis se svolením k přímé vykonatelnosti je tedy tzv. smluvním exekučním titulem, který je postaven na roveň vykonatelného rozsudku, a podle kterého může být nařízena a provedena exekuce. Pronajímatel si tímto ušetří několik měsíců až let vleklých soudních jednání, kdy tato doba může být rozhodující pro to, zda dlužník bude mít ještě vůbec nějaké finanční prostředky nebo majetek, který by bylo možné zpeněžit v exekuci.
Notářský zápis musí splňovat obsahové náležitosti, jejichž absence by zapříčinila jeho nepoužitelnost jako exekučního titulu. Vzhledem k tomu, že právě vidina snadnějšího vymožení peněz z dlužníka, jinými slovy přímá vykonatelnost, je hlavní výhodou tohoto institutu, doporučujeme připravit si velmi pečlivě obsah notářských zápisů a nebát se využít konzultaci s advokátem. Mezi povinné obsahové náležitosti notářských zápisů s dohodou účastníků patří dle notářského řádu následující:
- správné určení hmotněprávního závazkového vztahu – musí se uvést správně důvod vzniku dluhu, tedy proč důvod vznikl a z čeho věřitele odvozuje, že má právo na zaplacení dané částky (takovým důvodem je nejčastěji nesplnění zákonné povinnosti hradit příspěvky na správu domu a pozemku a zálohy na plnění s uvedením konkrétního období, za které povinnost uhradit nebyla splněna);
- určení subjektů dohody – uvedou se identifikační údaje věřitele a dlužníka,
- určení lhůty, do kdy je nutné závazek splnit – lhůta, do kdy dlužník uhradí svůj dluh, musí být dostatečně určitá a nezaměnitelná, neboť exekutor musí umět jasně určit okamžik, kdy se stala dohoda vykonatelnou a kdy může zahájit kroky vůči dlužníku
- souhlas dlužníka s přímou vykonatelností – o sepsání doložky je potřeba požádat notáře a musí s ní souhlasit dlužník
Jak plyne z uvedeného, tak dlužník v notářském zápise uzná svůj dluh a současně s věřitelem sjedná náhradní lhůtu, do kdy dluh splatí, nebo sjedná splátkový kalendář. Pokud dlužník dluh ve lhůtě nesplatí nebo poruší splátkový kalendář, může se věřitel obrátit přímo na soudního exekutora. Soudnímu exekutorovi pouze zašle návrh na zahájení exekuce a pověření soudního exekutora provedením exekuce a k návrhu přiloží notářský zápis. Exekutor následně již sám zařídí vše nezbytné, aby mohl s exekucí začít.
Není tedy vůbec nezbytné se obracet na soud a podávat žalobu, lze rovnou přistoupit k exekuci samotné. Exekutor následně provede exekuci některým ze způsobů uvedených v exekučním řádu. Nejčastěji se jedná o přikázání pohledávky (tzv. obstavení účtů), srážky ze mzdy a jiných příjmů (pokud dlužník pobírá mzdu nebo dávky od státu), prodej movitých či nemovitých věcí. V případě přikázání pohledávky dochází k odeslání příslušné částky z účtu dlužníka na účet soudního exekutora, kdy toto odeslání provede sama banka. Srážky ze mzdy a jiných příjmů provádí automaticky zaměstnavatel nebo úřad povinný vyplácet příslušný příjem, a to ještě před tím, než dlužníkovi mzdu nebo příjem vyplatí na účet. Prodej movitých a nemovitých věcí se provádí jejich prodejem v dražbě. Exekutor má však k dispozici i jiné způsoby provedení exekuce.