Posouvání splatnosti dluhu
Dalším velmi častým, ale také neodůvodněným a neoprávněným jevem je posouvání splatnosti dluhu. Některá SVJ ve svých upomínkách často uvádí prostou větu „dluh uhraďte do (nějakého data)“ nebo v upomínce přímo explicitně stanoví „náhradní termín splatnosti“ nebo „nový termín splatnosti“. Takové znění rozhodně není správným řešením, neboť tím často dochází k posouvání splatnosti dluhu.
Při následném soudním vymáhání dluhu je pak složitější prokazovat, kdy se stal dluh splatným a zda nedošlo k posunu splatnosti – tedy od kdy je osoba v prodlení, jaká bude sankce, od kdy počítat úroky z prodlení a podobně. Dlužníci pak totiž často v rámci řízení přijdou s takovouto písemnou upomínkou k soudu a tvrdí, že z ní vyplývá, že došlo k dohodě na pozdějším datu splatnosti. Pak je takto nepřesně formulovaná upomínka další komplikací v rámci řízení. Vhodnou dikcí do upomínky tedy například je „váš nedoplatek je po splatnosti ode dne (uveďte datum) a žádáme Vás o bezodkladnou úhradu, jinak bude po dni (uveďte datum) podána žaloba k soudu“.
Dalším problémem pakl je, že takové posunutí splatnosti nemá žádnou oporu ve stanovách a výbor v takovém případě jedná naprosto svévolně. Jinými slovy by takto výbor ze své vůle posouval splatnost nedoplatků a tím pádem odpouštěl sankce dlužníkům na úkor jiných vlastníků, co řádně platí. Tím by způsobil škodu a mohl sám nakonec čelit žalobě, a to z důvodu porušení péče řádného hospodáře.